مقالات, پنجره UPVC

ساز و کار پنجره گیوتینی یا پانوراما

پنجره گیوتینی

کلمه گیوتین از پزشک فرانسوی جوزف گیوتین گرفته شده است که دستگاهی را با همین نام در سال 1789 اختراع کرد. این عبارت، به دلیل تشابه حرکت عمودی که این ماشین قرن هجدهمی و یک مدل پنجره مدرن، توسط معماران امروزه قرض گرفته شده، معنای آن را تغییر داده شده و تبدیل به یک اصطلاح پرکاربرد در ساخت و ساز شده است. به همین دلیل است که به سیستم های پنجره با قابلیت جمع شدن عمودی، پنجره های گیوتینی نیز گفته می شود. پنجره گیوتینی به دلیل دید وسیعی که ارائه می دهد، با نام پنجره پانوراما نیز شناخته می شود.

ویژگی های پنجره گیوتین

اصل عملکرد پنجره گیوتین حرکت عمودی است. به جای سیستم‌های پنجره‌ کشویی معمولی یا پنجره‌ لولایی، فریم‌ها به سمت بالا و پایین حرکت می‌کنند. این نوع پیکربندی فضای مورد نیاز برای عمل را به حداقل می‌رساند. هنگامی که سیستم پنجره عمودی جمع شونده بسته است، فضای داخلی یک حریم خصوصی است و هنگامی که باز می شود مرز بین داخل و خارج را از بین می برد. عملکرد فوق‌العاده شیشه پانوراما به شما لذت کامل از فضای بیرون در در تمام فصول سال را پر نور کردن مکان و حفظ حرارتی عالی میدهد. همچنین این پنجره به شما امکان می دهد پایه پنجره را با سیستم نورپردازی LED تکمیل کنید تا زیبایی محیط چند برابر شود.‎

سیستم های شیشه گیوتین می توانند به صورت دستی یا الکتریکی کار کنند.  سیستم های گیوتین ضد آب هستند و می توانند در برابر شرایط آب و هوایی مختلف مقاومت کنند. پنل ها با خم های فولادی ضد زنگ طراحی شده خاص حرکت می کنند. این سیستم تهویه های موثر، را بدون اشغال فضای اضافی و ایجاد خطر امنیتی فراهم می کند.

پیکربندی پنجره گیوتین را می توان با تعداد پنل هایی که به صورت عمودی حرکت می کنند تغییر داد. این می تواند یک سیستم دو پنل باشد که در آن یکی در پایین ثابت می ماند و یکی در بالا بر روی یک محور عمودی حرکت می کند، یا می تواند در مجموع 3 یا 4 پنل باشد که در آن بیش از یک پنل در جهت عمودی عمل می کند.

خواص پروفیل های شیشه و آلومینیوم مطابق با استانداردهای حرارتی و ایمنی عالی است.

کجا از پنجره گیوتین استفاده کنیم؟

پنجره گیوتینی یا پانوراما در ساختمان هایی که دیوار با ابعاد مناسب داشته باشند میتواند به کار رود، اما به دلیل قیمت بالا،  معمولا صاحبان خانه های شخصی چندان راغب به استفاده از آن نیستند.  به طور کلی این پنجره بیشتر در فضاهای تجاری مانند رستوران های لوکس، هتل ها و مراکز خرید دیده میشود، هر چند فضا های مسکونی مانند ایوان ها، باغ ها و پاسیوها نیز می توانند از مزایای سیستم های پنجره گیوتینی استفاده کنند.

پنجره گیوتین از دو قاب کشویی عمودی تشکیل شده است.

پنجره گیوتینی

 

پنجره گیوتین چطور کار میکند؟

سیستم شیشه اتوماتیک گیوتین یکی از مبتکرانه ترین سیستم های پنجره اتوماتیک در سیستم های پنجره می باشد. این پنجره توسط یک سیستم اتوماتیک اداره می شوند؛  که می توان از راه دور حالت پنجره را کنترل  و تغییر داد.

پنجره پانوراما یا گیوتینی همانند دیگر انواع پنجره ها از یراق آلات، پروفیل و شیشه تشکیل شده است؛ اما علاوه بر موارد گفته شده، چیزی که پنجره گیوتینی را خاص میکند، سیستم جک برقی به کار رفته در آن است. در واقع پنجره گیوتینی به وسیله ی ریموت کنترل و سیستم جک برقی باز و بسته می شود.

تفاوت بزرگ پنجره پانوراما با پنجره های کشویی، در ابعاد این پنجره هاست. پنجره پانوراما ابعاد بسیار بزرگتر و دیدی سراسری دارد، این باعث میشود که وزن آن بسیار زیاد باشد و امکان باز کردن آن با دست وجود نداشته باشد. شیوه ی باز و بسته شدن پنجره های گیوتینی می تواند به صورت بالا به پایین یا بالعکس باشد. در صورتی که تقسیم بندی شیشه از بالا به پایین باشد، قسمت بالایی و میانی روی قسمت پایینی قرار گرفته و خود سبب ایمنی بیشتر برای جلوگیری از خطر سقوط می شود.

پنجره گیوتینی

مزیت های پنجره پانوراما

– چشم انداز بدون مانع، یکی دیگر از مزایای سیستم پنجره گیوتین این است که وقتی به سمت پایین حرکت می کند، چون بدون قاب است دید حداکثر ایجاد می شود. علیرغم آنچه که سیستم‌های کرتین وال فراهم می‌کنند و مولیون‌هایشان همیشه در دید هستند، سیستم‌های پنجره گیوتین می‌توانند تا 50٪، 66٪ یا حتی 75٪ دید بدون مانع را ایجاد کنند.

– عملکرد خودکار، با استفاده از دکمه های روشن و خاموش کنترل شده یا زمان بندی شده

– تهویه، به صورت مداوم در شرایط آب و هوایی نامساعد با قابلیت پایداری لنگه های شیشه ای در یک محل ثابت.

– امنیت، سیستم شیشه و پروفیل امنیتی مخصوص امنیت بدون قفل را فراهم می کند.

– عایق حرارتی، پنجره های گیوتینی در برابر انتقال حرارتی بسیار مقاوم اند.

– استحکام و مقاومت، این پنجره ها در برابر خوردگی و پوسیدگی مقاوم می باشند و با وجود داشتن وزن زیاد استحکام بالایی دارند.

تنها عیب این نوع پنجره این است که در صورتی که برق قطع شود، سیستم جک برقی هم قطع می شود و دیگر نمیتوان آن را باز یا بسته کرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *